Słowacja, Węgry i Rumunia

Gdzie by tu pojechać jesienią…… zastanawialiśmy się. W poszukiwaniu słońca nie chcieliśmy jechać zbyt daleko jak np. do Hiszpanii czy Grecji. A może Rumunia, pomyśleliśmy. W sumie dlatego nie. Nie byliśmy jeszcze w tym kraju. Po drodze zrobimy kilka przystanków w Słowacji i Węgrzech. Marzyło nam się zobaczyć prawdziwe jesienne krajobrazy. No i tak zrobiliśmy. Poniżej szczegółowy plan naszej wyprawy.   
Trasa Gdynia - Liptowski Mikułasz- Szalajka-volgy - Tokaj - Hunedoara - Sybin - Bran - Narodowy Park Wulkanów Błotnych - Humor - Wesoły Cmentarz- Zakopane - Gdynia
1. Liptowski Mikułasz i Tatralandia.
2. Szalajka-völgy i Tokaj .

Szalajka-völgy to Dolina Szalajki położona w okolicy miejscowości Szilvásvárad. Przez dolinę płynie potok Szalajka i to od niego pochodzi nazwa całej doliny. Krystalicznie czysta rzeczka swój początek zawdzięcza źródłom wybijającym z jaskini Istállóskői pod szczytem Istallós-kő. Dodatkowo zasila ją kilka wywierzysk oraz boczne dopływy, tworzące urokliwe kaskady. Owa jaskinia jest dostępna dla turystów, oprócz niej znajdziemy tu kilka wodospadów i śródleśnych stawów. Przed doliną znajduje się duży bezpłatny parking. Dolina jest bardzo urocza,  spacer można połączyć z przejazdem wąskotorówką, która również wozi turystów przez dolinę.

Tokaj – prześliczne miasteczko, stolica wina o tej samej nazwie. W jednej z winiarni mieliśmy okazję degustacji kilku rodzajów wina Tokaj od wytrawnego do bardzo słodkiego. Zwiedziliśmy również piwnice, gdzie leżakują beczki z winem. 

Nocleg - Hungarospa Thermal Camping . Super miejsce z basenami termalnymi, które są w cenie noclegu.
3. Dej, Hunedoara, Sybin, Bran.
5. Monastyr Voronet i Humor. Przejazd przez karpaty.
6. Wesoły Cmentarz – Sapanda 
7. Koszyce w Słowacji i Zakopane.