Gdzie by tu pojechać jesienią...... zastanawialiśmy się. W poszukiwaniu słońca nie chcieliśmy jechać zbyt daleko jak np. do Hiszpanii czy Grecji.

A może Rumunia, pomyśleliśmy. W sumie dlatego nie. Nie byliśmy jeszcze w tym kraju. Po drodze zrobimy kilka przystanków w Słowacji i Węgrzech. Marzyło nam się zobaczyć prawdziwe jesienne krajobrazy. No i tak zrobiliśmy. Poniżej szczegółowy plan naszej wyprawy.   

Trasa Gdynia  - Liptowski Mikułasz- Szalajka-volgy - Tokaj  -  Hunedoara - Sybin - Bran - Narodowy Park Wulkanów Błotnych - Humor - Wesoły Cmentarz- Zakopane - Gdynia

2019-09-23 (1).png

1. Liptowski Mikułasz i Tatralandia.

2. Szalajka-völgy i Tokaj .

​​Szalajka-völgy to Dolina Szalajki położona w okolicy miejscowości Szilvásvárad. Przez dolinę płynie potok Szalajka i to od niego pochodzi nazwa całej doliny. Krystalicznie czysta rzeczka swój początek zawdzięcza źródłom wybijającym z jaskini Istállóskői pod szczytem Istallós-kő. Dodatkowo zasila ją kilka wywierzysk oraz boczne dopływy, tworzące urokliwe kaskady. Owa jaskinia jest dostępna dla turystów, oprócz niej znajdziemy tu kilka wodospadów i śródleśnych stawów. Przed doliną znajduje się duży bezpłatny parking. Dolina jest bardzo urocza,  spacer można połączyć z przejazdem wąskotorówką, która również wozi turystów przez dolinę.

Tokaj - prześliczne miasteczko, stolica wina o tej samej nazwie. W jednej z winiarni mieliśmy okazję degustacji kilku rodzajów wina Tokaj od wytrawnego do bardzo słodkiego. Zwiedziliśmy również piwnice, gdzie leżakują beczki z winem. 

Nocleg - Hungarospa Thermal Camping . Super miejsce z basenami termalnymi, które są w cenie noclegu. 

20181103_093001.jpg

3. Dej, Hunedoara, Sybin, Bran.

4. Park Narodowy Wulkanów Błotnych - Vulcanii Noroioși de la Pâclele Beciu.

Największe w Europie wulkany błotne i od 1924 są objęte ochroną jako rezerwat przyrody.

5. Monastyr Voronet i Humor. Przejazd przez karpaty.

6. Wesoły Cmentarz - Sapanda 

7. Koszyce w Słowacji i Zakopane.