fbpx

Słowacja i Czechy pod koniec maja

Trasa - Gdynia - Cicmany - Bojnice - Jelka - Pezinok - Lednice - Kromieryż - Kraków - Wieliczka - Gdynia

 Na przełomie maja i czerwca wybraliśmy się na wycieczkę objazdową do Słowacji i Czech. Oba kraje mają mnóstwo do zaoferowania atrakcji, widoków i zabytków. Wyjeżdżamy popołudniem i pierwszy nocleg spędzamy po drodze na stacji. Następnego dnia docieramy do niewielkiej wsi Cicmany. Zatrzymujemy się tutaj również na nocleg GPS 48.95360218.519899 .  

Cicmany to perła ludowej architektury słowackiej. Niewielka wieś jest dobrym punktem wypadowym w Góry Strażowskie. Znajduje się tutaj skansen etnograficzny,  w którym można obejrzeć Cziczmańskie domy ozdobione  w bardzo charakterystyczny sposób. 

Następnego dnia obieramy kierunek Bojnice. Naszym głównym celem jest Zamek Bojnicki – romantyczna budowla z częściowo zachowanymi oryginalnymi gotyckimi i renesansowymi elementami architektonicznymi. Jeden z najczęściej odwiedzanych zamków Słowacji. 

Dalej w drogę. Nasz następny cel to młyn wodny kołowy w miejscowości Jelka. Lokalizacja : Trnavský kraj, okres Dunajská Streda, Nový Život GPS: N48°7’35” E17°30’17” . Tutaj też zostajemy na noc. Przed młynem jest bardzo fajny parking, gdzie nikt nam nie zakłócił noclegu. 

Młyn wodny kołowy należy do godnych uwagi zabytków technicznych i jest uważany za środkowo-europejski unikat. Chodzi o trzypiętrowy drewniany młyn, jakiego nie ma w krajach sąsiedzkich. Młyn stoi na lewym brzegu Małego Dunaju, który meandruje w okolicy miejscowości Jelka na długości 23 km wśród przepięknych krajobrazów, idealnych do uprawiania turystyki wodnej. Najstarszy dokument o tym właśnie młynie pochodzi z 1894 roku. 

Nasz następny cel to miasto Pezinok i okolice, które słyną z uprawy winorośli i winnic.  Zwiedzamy miasto i wstępujemy do winnicy Limbasska Pivnica https://limbasska-pivnica-beno.webnode.sk/ .  Degustacja, zakupy i zwiedzanie piwnic. Fajna atrakcja.  

Na nocleg wybieramy kemping Apollo niedaleko miejscowości Lednice w Czechach. GPS 48.786400, 16.825500 . Zostajemy tutaj na 2 noce.  Zwiedzamy okoliczne pałace. Pierwszy to Pałac w Lednicach. Zamek Lednice jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem na Morawach. Budowała go przez wieki dynastia Liechtensteinów jako reprezentacyjną letnia i myśliwską rezydencję. Ostatnia przebudowa w połowie XIX. wieku stworzyła wizerunek romantycznego neogotyckiego pałacu otoczonego rozległym, największym w Europie, parkiem. Wnętrza zostały wyposażone w rzeźbione dzieła sztuki, pokoje i książęce apartamenty są typowym przykładem przepychowych wnętrz drugiej połowy XIX. wieku.  Drugi to Pałac Valtice -siedziba rodu Liechtensteinów. To właśnie ten możny, morawski ród zbudował cały kompleks. Wrażenie robi już zadbany rynek przed wejściem do zamku i znajdujący się na nim kościół Wniebowzięcia Marii Panny. Nawet jeżeli kościół jest zamknięty, można zajrzeć do środka i przez przeszklone drzwi zobaczyć jego zabytkowe wnętrze, naprawdę jest na co patrzeć.  Warto zajrzeć także do ogrodu w stylu angielskim, który zajmuje powierzchnię aż 18 hektarów. 

Ruszamy dalej w drogę. Obieramy kierunek Kraków. Po drodze zwiedzamy Kromieryż a na nocleg zatrzymujemy się na kempingu Smok bardzo blisko centrum Krakowa.