fbpx

Niemcy i Czechy

Trasa Gdynia - Moritzburg - Miśnia - Drezno - Szwajcaria Saksońska - Decin - Kamenne Varhany - Pekelne Doly - Liberec - Gdynia

1. Zamek w Moritzburg i Miśnia. Nocleg GPS 51.163700,13.678300 

Zamek wybudowany na jeziorze barokowy pałac z pokaźną kolekcją trofeów, salami zdobionymi porcelaną i przyległym parkiem            natomiast Miśnia słynie z produkcji wina oraz porcelany miśnieńskiej.

2. Drezno i Szwajcaria Saksońska. Nocleg Camping Bad Schandau GPS 50.929148,14.193397 

Drezno – jedno z najpiękniejszych miast Niemiec. Szwajcaria Saksońska to malownicza kraina wspaniałych formacji skalnych,                górujących na Łabą. 

Decin, Kamenne Varhany, Pekelne Doly i Liberec

Decin – w mieście znajdziemy kilka atrakcji turystycznych. Po pierwsze  duży zamek w samym Děčínie, po drugie mały zamek na skale po drugiej stronie Łaby i po trzecie port, z którego wypływają statki, więc można wybrać się na rejs po rzece.

Kamenne Varhany – inaczej Organy kamienne to formacja skalna, która powstaje w wyniku kolumnowego oddzielenia bazaltu. Jest to geologiczna właściwość bazaltów , której przejawem są sześciokątne graniastosłupy, które mogą osiągać długość kilkudziesięciu metrów.

Pekelne Doly – największe stworzone przez człowieka w Europie jaskinie z piaskowca, leżą w zalesionej okolicy w pobliżu rzeki Svitavka w Czechach. Wykopane w XVIII wieku w celu zbierania piasku do produkcji szkła do luster, mają obecnie łączną  powierzchnię 11,5 kilometrów kwadratowych i wsparte są na solidnych skalnych kolumnach. W czasie II wojny światowej jaskinie były używane jako tajna fabryka amunicji szybkostrzelnej, jednak po zakończeniu wojny zostały one opuszczone… Dopóki nie wprowadził się tu klub motocyklowy. Motoklub Pekelné Doly (aka Piekielne Doły) w Czechach wziął swoją nazwę właśnie od swojej głównej siedziby w górach. Ich znakiem jest nietoperz, który symbolizuje otwieranie i zamykanie jaskini jako „budzenie się” i „zasypianie” nietoperza. 

Liberec – miasto w północnych Czechach,  w samym sercu Gór Izerskich, niedaleko granicy z Polską i Niemcami . Miasto wielu              przydomków – miasto sportu, miasto kultury, miasto rododendronów, miasto architektury, miasto uniwersyteckie.