fbpx

Niemcy i Belgia

Trasa Poczdam – Berlin – Wolfsburg – Munster – Antwerpia – Gandawa – Brugia – Blankenberge – Bruksela -Kolonia
Oba kraje, które odwiedziliśmy są bardzo przyjazne dla karawaningu. Znajduje się tutaj dużo tzw. miejsc odpoczynku dla kamperów. Za opłatą mamy zagwarantowane miejsce parkingowe oraz dostęp do prądu i wody bieżącej. Często można również skorzystać  z serwisu dla kamperów.  Noclegi znajdujemy zawsze przy pomocy aplikacji park4night. Aplikacja ta jest bardzo pomocna w znajdowaniu miejsc noclegowych i serwisowych dla kamperów w całej Europie i nie tylko. Znajdziemy tam różnego rodzaju miejsca od kempingów do dzikich parkingów. Każdy parking posiada opis, zdjęcia, czasami informacje o cenie i opinie użytkowników. Aplikacja jest bezpłatna i można pobrać ją ze strony :  https://park4night.com/ . 
Pierwszy przystanek  Poczdam i Berlin.
Wycieczkę rowerową po Berlinie rozpoczynamy od mostu wymiany szpiegów, który był granicą pomiędzy RFN a NRD – Glienicker Brucke . Następnie szlakiem rowerowym muru berlińskiego dojechaliśmy do centrum do Berliner Mauer East Side Gallery. Odwiedziliśmy również letnią rezydencję Fryderyka Wielkiego – pałac i ogrody Sanssouci.
Nocowaliśmy w Poczdam blisko wejścia do parku – GPS 52.405767,13.033245
Drugi przystanek Wolfsburg – Autostadt Volkswagen.
Bardzo fajne miejsce dla miłośników motoryzacji i nie tylko. Dużo atrakcji dla dzieci. Można spędzić w tym miejscu cały dzień . My nocowaliśmy na parkingu przed Autostadt na specjalnym miejscu dla kamperów. Parking ogrodzony żywopłotem z dostępem do prądu, wody pitnej i zrzutem szarej wody.
Trzeci przystanek Munster i okoliczne zamki na wodzie. 
Munster, Zamek Hulshoff, Zamek Vischering, Zamek w  Ahaus.  Nocleg – Ahaus „free motorhome area” GPS 52.077801 6.983490
Czwarty przystanek. Antwerpia Gandawa i Brugia.  Nocleg przy samym centrum Brugia – GPS 51.196098  3.225720
Piąty przystanek. Morze Północne – Blankenberge. Nocleg – kemping Duinezwin K.Astridlaan 55B 8450 Bredene
Trasa powrotna. Bruksela i Kolonia. Nocleg – Kolonia Miejsce dla kamperów nad samą rzeką – GPS 50.902704  6.990731