Trasa Poczdam - Berlin - Wolfsburg - Munster - Antwerpia - Gandawa - Brugia - Blankenberge - Bruksela -Kolonia

Oba kraje, które odwiedziliśmy są bardzo przyjazne dla karawaningu. Znajduje się tutaj dużo tzw. miejsc odpoczynku dla kamperów. Za opłatą mamy zagwarantowane miejsce parkingowe oraz dostęp do prądu i wody bieżącej. Często można również skorzystać  z serwisu dla kamperów.  Noclegi znajdujemy zawsze przy pomocy aplikacji park4night. Aplikacja ta jest bardzo pomocna w znajdowaniu miejsc noclegowych i serwisowych dla kamperów w całej Europie i nie tylko. Znajdziemy tam różnego rodzaju miejsca od kempingów do dzikich parkingów. Każdy parking posiada opis, zdjęcia, czasami informacje o cenie i opinie użytkowników. Aplikacja jest bezpłatna i można pobrać ją ze strony :  https://park4night.com/ . 

Bez tytułu.png

Pierwszy przystanek  Poczdam i Berlin.

Wycieczkę rowerową po Berlinie rozpoczynamy od mostu wymiany szpiegów, który był granicą pomiędzy RFN a NRD - Glienicker Brucke . Następnie szlakiem rowerowym muru berlińskiego dojechaliśmy do centrum do Berliner Mauer East Side Gallery. Odwiedziliśmy również letnią rezydencję Fryderyka Wielkiego - pałac i ogrody Sanssouci.

Nocowaliśmy w Poczdam blisko wejścia do parku - GPS 52.405767,13.033245

Drugi przystanek Wolfsburg - Autostadt Volkswagen 

Bardzo fajne miejsce dla miłośników motoryzacji i nie tylko. Dużo atrakcji dla dzieci. Można spędzić w tym miejscu cały dzień . My nocowaliśmy na parkingu przed Autostadt na specjalnym miejscu dla kamperów. Parking ogrodzony żywopłotem z dostępem do prądu, wody pitnej i zrzutem szarej wody.

Trzeci przystanek Munster i okoliczne zamki na wodzie.

Munster Zamek Hulshoff Zamek Vischering Zamek w  Ahaus

Nocleg - Ahaus "free motorhome area" GPS 52.077801 6.983490

Czwarty przystanek 

Antwerpia Gandawa i Brugia.  Nocleg przy samym centrum Brugia - GPS 51.196098  3.225720

Piąty przystanek

Morze Północne - Blankenberge. Nocleg - kemping Duinezwin K.Astridlaan 55B 8450 Bredene

Trasa powrotna

Bruksela i Kolonia. Nocleg - Kolonia Miejsce dla kamperów nad samą rzeką - GPS 50.902704  6.990731